اطلاعیه مهم : آغاز ثبت نام دوره آموزش تخصصی تحلیل بازار رمز ارز با حضور کمپانی BITMAIN در ایران .

مرکز یونیننس uninance

انجمن چندملیتی یونیننس

موضوع : معرفی رمزارز یونی سوآپ UNI و پلتفرم Uniswap

تاریخ امروز: [wikiwordpress]
کریپتوکارنسی ارز دیجیتال رمز ارز یونیننس بلاکچین بهترین آموزشگاه رمزارز آموزش تحلیلگری بازار رمزارز آموزش معامله گری بازار رمزارز بهترین آموزشگاه ارز دیجیتال بیت کوین تحلیل بنیادی تحلیل فاندامنتال صرافی ارز دیجیتال یونی سوآپ

معرفی رمزارز یونی سوآپ UNI و پلتفرم Uniswap

پلت فرم یونی سواپ  Uniswap، یک صرافی غیر متمرکز است که بر روی بلاکچین اتریوم توسعه یافته است. از آنجایی که این صرافی مبتنی بر بلاکچین اتریوم است، کاربران در این صرافی می توانند به خرید و فروش توکن های ERC20 بپردازند.

نکته ای که این صرافی را از همکارانش متمایز می کند این است که در این صرافی تقاضا برای خرید و فروش توسط خریداران و فروشندگان ایجاد نمی شود بلکه فرایند معاملات ارزهای دیجیتال به صورت اتوماتیک ارزش دارایی ها را تنظیم می کند.

یکی دیگر از ویژگی های این صرافی غیرمتمرکز این است که کاربران در آن احراز هویت نمی شوند و از این رو امکان استفاده از این صرافی برای تمام مردم دنیا فراهم آورده شده است.

صرافی Uniswap در ماه می سال 2020 موفق شد تا نسخه دوم پلتفرم خود را توسعه داده و امکان معاملات مستقیم توکن های ERC20 به یکدیگر را به کاربران ارائه دهد. پس از راه اندازی نسخه دوم پلتفرم یونی سواپ، این پروژه در سپتامبر سال 2020 توکن خود را با نام UNI صادر کرد و این توکن به کاربرانی که تا تاریخ 1 سپتامبر از یونی سواپ استفاده کرده بودند ایردراپ شد.

نحوه کارکرد صرافی های غیرمتمرکز

با این وجود که صرافی های غیرمتمرکز مشکلاتی نظیر هک شدن و یا سو مدیریت در صرافی های متمرکز را می توانند حل کنند، دارای مشکل بزرگ کمبود نقدینگی هستند. با این حال صرافی غیرمتمرکز Uniswap به منظور حل مشکل نقدینگی، راه حل جالبی را ارائه داد. 

صرافی یونی سواپ به منظور حل مشکل نقدینگی از مدل سنتی دفتر سفارش که به وسیله آن خریداران و فروشندگان ارزش دارایی های را تعیین می کنند، پیروی نکرد.

کاری که صرافی یونی سواپ انجام می دهد این است که از استخرهای نقدینگی استفاده می کند و کاربرانی که در این استخرها سرمایه گذاری می کنند، درواقع نقدینگی را برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال، به این صرافی وارد می کنند. افراد سرمایه گذار مذکور برای وارد کردن نقدینگی به یونی سواپ پاداش نیز دریافت می کنند که این پاداش به صورت شریک شدن در کارمزد معاملات است. 

استخرهای نقدینگی در صرافی Uniswap به صورت خودکار و توسط قراردادهای هوشمند مدیریت می شوند. و به این ترتیب است که صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ موفق شد تا با رفع مشکل نقدینگی و ارائه خدمات به صورت غیرمتمرکز در مدت زمان کوتاهی، محبوبیت زیادی جذب کند. 

پس به طور کلی صرافی Uniswap در واقع یک پروتکل مبتنی بر بلاکچین اتریوم است که به منظور معاملات توکن های erc20 توسعه یافته است. تفاوت اصلی یونی سواپ با سایر صرافی ها در این است که این پلتفرم برای کسب کارمزد تراکنش ها توسعه نیافته و بر اساس قانون عرضه و تقاضا کار نمی کند.

تیم توسعه دهنده Uniswap

صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ توسط فردی به نام هیدن آدامز در سال 2017 راه اندازی شد. به گفته آدامز، این ویتالیک بوترین، بنیانگذار بلاکچین اتریوم بود که ایده راه اندازی پلتفرم یونی سواپ را در ذهن او قرار داد.

کریپتوکارنسی ارز دیجیتال رمز ارز یونیننس بلاکچین بهترین آموزشگاه رمزارز آموزش تحلیلگری بازار رمزارز آموزش معامله گری بازار رمزارز بهترین آموزشگاه ارز دیجیتال بیت کوین تحلیل بنیادی تحلیل فاندامنتال صرافی ارز دیجیتال یونی سوآپ

نحوه کارکرد صرافی Uniswap

گفته شد که صرافی یونی سواپ برخلاف سایر صرافی ها، با عرضه و تقاضا قیمت ها را تعیین نمی کند بلکه با استفاده از نوعی مکانیسم خاص، به نام بازار گردان ارزش دارایی ها را مشخص می کند. برای متوجه شدن این مکانیسم به مثال زیر دقت کنید:

فرض کنید که شما توکنی در دست دارید به نام ایکس و قصد دارید تا معاملات با این توکن را در یونی سواپ امکان پذیر کنید.  در چنین حالتی شما باید یک قرارداد هوشمند را برای این توکن راه اندازی کنید.

پس از راه اندازی قرارداد هوشمند بایستی برای توکن ایکس یک استخر نقدینگی بسازید که در این استخر، کوین اتریوم و توکن ایکس به یک مقدار در آن واریز شوند. حالا اگر صرافی های دیگر در چنین شرایطی قرار گیرند، با اتصال خریداران و فروشندگان، قیمت توکن ایکس را تعیین می کنند. اما این درحالی است که یونی سواپ این کار را نمی کند. 

یونی سواپ به منظور تعیین قیمت ایکس توکن، از معادله x*y=k استفاده می کند. در چنین معادله ای x نماد توکن ایکس و y نماد توکن اتر است و k نیز یک ارزش ثابت را ارائه می کند.

در این معادله از توازن بین اتریوم و ایکس توکن یک ارزش ثابت به دست می آید که این ارزش، قیمت ایکس توکن را تعیین می کند. بر همین اساس اگر فردی در این صرافی بخواهد با استفاده از اتریوم، ایکس توکن برد، موجودی اتریوم افزایش پیدا کرده و ایکس توکن کاهش می یابد. با کاهش یافتن میزان ایکس توکن، عرضه آن کم شده و در نتیجه قیمت آن افزایش می یابد. 

توسعه دهندگان همچنین می توانند توکن های erc20 خود را به راحتی در یونی سواپ وارد کنند و از آنجایی که هر توکن erc20 قرارداد هوشمند خود را دارد، می توان برای آن یک استخر نقدینگی تعریف کرد.

ارز دیجیتال UNI چیست؟

همانطور که پیش تر ذکر شد، صرافی یونی سواپ در ماه سپتامبر سال جاری توکن بومی پلت فرم خود را با نام UNI صادر کرد. به منظور تبلیغ این توکن، یونی سواپ ارز دیجیتال UNI را به آدرس کیف پول هایی که تا ماه سپتامبر از این پلت فرم استفاده کرده بودند به تعداد 400 عدد ارسال کرد. در این ایردراپ 150 میلیون توکن UNI برای کاربران ارسال شد و 66 میلیون عدد از این توکن ها در طی 24 ساعت اول از شبکه دریافت شد.

نحوه توزیع توکن‎های UNI در Uniswap

پلتفرم یونی سواپ پس از توزیع 40 درصد از توکن های UNI در سال اول، قصد دارد تا در سال های بعدی توزیع این توکن ها را هر ساله به میزان 10 درصد کاهش دهد. این فرایند ادامه یافته تا تمام توکن ها در دست کاربران قرار گیرد. 

نحوه توزیع توکن های UNI بدین شکل است که یونی سواپ در طی چهار سال 1 میلیون توکن UNI صادر می کند که از این 1 میلیون توکن، 60 درصد به کاربران یونی سواپ، 21.5 درصد به توسعه دهندگان و کارمندان یونی سواپ . 18.5 درصد نیز به سرمایه گذاران و مشاوران این پلت فرم تعلق می گیرد.

خرید و فروش ارز دیجیتال UNI

کاربران می توانند ارز دیجیتال UNI را در صرافی صرافر معامله کنند. کاربران ایرانی نیز برای خرید این ارز دو راه را پیش روی دارند. خرید مستقیم با ریال از صرافی های داخلی از جمله پلت فرم معاملاتی صرافر خرید بیت کوین یا تتر از سایت های ایرانی و تبدیل آن به ارز UNI در صرافی های خارجی که این راه هزینه بر تر از روش اول است. 

به منظور خرید UNI در صرافی صرافر شما می توانید با کمترین کارمزد معامله خود را به انجام برسانید. صرافر یک شرکت ثبت شده است که دارای دفتر فیزیکی بوده و از همین رو معامله در این پلت فرم کاملا امن و مطمئن است. به علاوه به دلیل وجود پشتیبانی 24 ساعته این پلت فرم، شما می توانید در هر ساعتی از روز معاملات خود را به انجام برسانید.

کریپتوکارنسی ارز دیجیتال رمز ارز یونیننس بلاکچین بهترین آموزشگاه رمزارز آموزش تحلیلگری بازار رمزارز آموزش معامله گری بازار رمزارز بهترین آموزشگاه ارز دیجیتال بیت کوین تحلیل بنیادی تحلیل فاندامنتال صرافی ارز دیجیتال یونی سوآپ

قیمت ارز دیجیتال UNI و جمع بندی

در طی اولین هفته معاملات ارز دیجیتال UNI، قیمت این توکن از 1 دلار به 7 دلار صعود کرده و پس از یک افت 30 درصدی در نهایت برای مدتی بر روی قیمت 5 دلار تثبیت شد.

در زمان نگارش این گزارش قیمت هر ارز دیجیتال UNI به ارزش 3.34 دلار بوده و حجم مبادلات 24 ساعته آن نیز در حدود 286 میلیون دلار تخمین زده شده است ارز دیجیتال UNI در وبسایت کوین مارکت کپ هم اکنون در رتبه 32 قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[njwa_button id="1078"]

Please rate Stellar

0 / 3

Your page rank: